Běh a bolesti kolenních kloubů

30.10.2016

Běh a bolesti kolenních kloubů -článek byl publikován v časopise RUN.

Běh a bolesti kolenních kloubů

S bolestmi kolene nebo obou kolenních kloubů se asi setkal každý běžec. Někdy jen zabolí, bolest přejde. Zapomeneme na ni. Pokud se však opakuje či dokonce bolí stále a nepřestane, nepomůže pauza v běhu, tak nelze než zajít k lékaři. Precizní a přesná diagnostika toho co bolí je v dnešní době samozřejmostí. Není li však co operovat, pak otázka dořešení toho, proč onen problém vznikl, nebývá již tak precizní a perfektní. A to se pokusím změnit. Předpoklad větší osvěty v tomto směru, větší informovanost, hlavně aktivní, sportující a běhající veřejnosti se plní pouze v diskuzích na internetu, v ostatních mediích je tendence spíše doporučovat " zázračné doplňky stravy", které rychle odstraní problém, případně gely, které " zaručeně bolest zmírní". Lékaři v ČR nejsou ve velké většině schopni vysvětlit vztahy v těle, byť na fakultách již v tomto směru výuka probíhá. Mnozí lékaři sice schopni vysvětlení jsou, jejich pracovní zatížení, malé množství času pro jednoho pacienta, jim to však neumožňuje.

Tento článek určitě na vylepšení osvěty nestačí. Snad bude v tomto směru krůčkem alespoň pro čtenáře "RUNu"

Vypočítat všechny změny kolenních kloubů, které vedou k bolestem by zabralo místo pro celý tento článek. Je to dlouhá řada diagnóz, od poranění menisku, artrózu, bursitidu až po např. natržení či přetržení některého vazu kolenního kloubu. Společné mají jedno, vždy ( i když konečné slovo má konkrétní úraz) předchází dlouhodobá porucha funkčních vztahů v těle. Kolenní kloub je vlastně dlouhodobě na úraz připravován.

Tři základní příčiny:

  1. Porucha statiky pánve tzv. " šikmá pánev". Čistá bývá v dětském věku, ve 4-5 letech vzniká jako funkční porucha jediného, byť složitě fungujícího kloubu- spojení pánve s kostí křížovou, jednostranná porucha funkčně prodlužuje dolní končetinu postižené strany o milimetry až o např. 3 centimetry. Pozor, vždy je třeba odlišit možný vrozený nebo poúrazový zkratek jedné dolní končetiny, ten může komplikovat léčbu, správné řešení( odhalíme li jej) však najdeme vždy. V dospělosti však již nebývá nikdy tak jednoduchá, dojde ke zřetězení funkčních poruch a svalových vazeb- disbalancí. ................obr.A
  2. Asymetrické postavení nohou a kotníků ve vertikální ose. Ve smyslu závažnosti je sice opravdu až na druhém místě. Je však opravdu primární příčinou poruchy statiky, rozvine se prakticky u všech lidí od doby, kdy začnou chodit do asi 4-5 let.Ovlivňuje kolenní klouby významně i v pozdějším věku. Korekce správnou obuví a správnými, individuálně korigovanými vložkami v nich má však bez vyřešení "šikmé pánve" význam velmi malý, nikoliv však nepatrný. Za předpokladu správného řešení statiky pánve význam vzroste až na 33 procent(1/3) řešení problému kolenního kloubu. ............obr.B
  3. Porucha " stereotypu chůze a běhu". Ztráta či omezení správné funkce, ovlivňující rovnoměrnost přenášení váhy na jednotlivé nohy při chůzi a běhu. Lze obnovit až po relativně značném úsilí, 25 000 opakování správně prováděných balančních cviků( za předpokladu obnovené a udržované statiky těla) dovede k cíli, trvalému obnovení tohoto reflexu.V minulosti šlo tuto problematiku měřit pouze na specializovaných pracovištích. Dnes již koupíte sporttester , který průběžně sleduje dva základní projevy poruchy- oscilace nohou a dobu kontaktu jednotlivých nohou s povrchem...........................................obr. grafu.

Ideální je samozřejmě těmto změnám předcházet. Poznat, kdy je již třeba něco konkrétně léčebně dělat není jednoduché. Alarmující by měla být již asymetrie našeho těla při pohledu do zrcadla. Různá výška ramen nebývá od nošení např. dámských kabelek, ty jsou jíž pouze zhoršujícím faktorem existující porušené funkce a svalové disbalance. Postavení ramen, stejně tak, asymetrie např. v prsních svalech, bocích již ukazují na hlubší funkční změny v těle. Objeví li se při běhu první bolest, nemusí to být vůbec kolenních kloubů, měla by být již jasným nasměrováním k léčbě u odborníka, fyzioterapeuta nebo lékaře, zabývajícího se aktivní fyzioterapií. Spolupráce běžce je však nezbytná, nejedná se o pasivní absolvování léčby.

MUDr.Jiří Marek

www.naprapathy.cz